5 հոկտեմբերի 2010 - 20:44 AMT
2012 թվականին Թուրքիան կգործարկի իր առաջին լրտես-արբանյակը, հաղորդել է երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Թուրքական լրտես-արբանյակը հավաքվում է Թուրքիայի ավիատիեզերական արդյունաբերության ձեռնարկությունում` թուրքական Aselsan և իտալական Telespazio ՌԱՀ մասնակցությամբ:
Այդ նախագծի իրականացման շնորհիվ, որի արժեքը կկազմի մոտ 250 միլիոն եվրո, Թուրքիան կնվազեցնի իր կախվածությունն ԱՄՆ-ից հետախուզական տեղեկատվության հարցում, գլխավորապես Քուրդիստանի Աշխատավորական կուսակցության (PPK) դեմ օպերացիաների իրականացման գործում, որի ճամբարները տեղակայված են սահմանակից Հյուսիսային Իրաքում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: