16 հոկտեմբերի 2010 - 19:31 AMT
Տաթևի ճոպանուղու բացումով միջազգային զբոսաշրջային քարտեզներում կհայտնի նոր հետաքրքիր զբոսաշրջային կենտրոն, որը տարբերվում է իր բացառիկ ինժեներական լուծումներով և իր երկարությամբ: Այդ մասին Տաթևի վանական համալիրում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, դա նշանակում է, որ ճոպանուղիներով հետաքրքրվող զբոսաշրջիկները կվերցնեն այդ քարտեզը և կընտրեն Տաթևը, ինչը հնարավորություն կտա նրանց տեսնել հիանալի ճարտարապետական գլուխգործոցը:
«Ակնհայտ է, որ ճոպանուղու շինարարությունը և ճանապարհների վերանորոգումը նպաստում են նաև ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը: Նա նաև ասել է, որ կառավարության նպատակն է հասնել տարեկան զբոսաշրջիկների 3 մլն-անոց հոսքի:
«Մենք զարգացնում ենք զբոսաշրջության ոլորտը ոչ միայն «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրով: Մենք իրագործում ենք նաև այլ ծրագրեր: Հայաստանի Ազգային մրցունակություն հիմնադրամի հովանու ներքո գոյություն ունեն զբոսաշրջության զարգացման ծրագրեր, որոնք ընդգրկում են Դիլիջանը, Սևանը և Ծաղկաձորը: Ոլորտի զարգացմանը աջակցում է նաև ենթակառույցների և առավել մատչելի հյուրանոցների կառուցումը»,- ասել է վարչապետը:
Նա ցավով նշել է, որ տնտեսական ճգնաժամը հարված է հասցրել երկրի տնտեսությանը և շատ ծրագրեր հետաձգվել են: «Եթե համաշխարհային տնտեսությունը տարեկան աճի 3 տոկոսով, Հայաստանը կարձանագրի 10-15 տոկոս աճ, և մեր նպատակը` զբոսաշրջիկների 3 մլն-անոց հոսքը, կիրականանա 6-7 տարի անց»,- հայտարարել է Տ. Սարգսյանը: