28 հոկտեմբերի 2010 - 16:06 AMT
Լեոնիդ Սլուցկի. Ղարաբաղյան խնդրի լուծման ընդհանուր սկզբունքները պատրաստ կլինեն մինչ Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը
Վստահության միջոցների ամրապնդման վերաբերյալ հռչակագիրը ազդանշան է ղարաբաղյան կարգավորման հարցում փոխզիջումների որոնման համար, որի նպատակն է թույլ չտալ լարվածության աճ Լեռնային Ղարաբաղում: Այդ մասին հայտարարել է լրագրողներին Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի փոխնախագահ Լեոնիդ Սլուցկին, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա, աշխարհաքաղաքական իմաստով այդ փոքր առաջխաղացումը իրականում հսկայական քաղաքական նշանակություն ունի ղարաբաղյան կարգավորման համար:
«Դեռ մեկ ամիս առաջ փոխհրաձգություն էր շփման գծում, իսկ այժմ կողմերին հաջողվել է նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Դա կարելի է միայն ողջունել»,-ասել է Սլուցկին:
«Ես հուսով եմ, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծման ընդհանուր սկզբունքները պատրաստ կլինեն մինչ Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը: Ես համամիտ եմ նախագահ Մեդվեդևի հետ, որ դա միանգամայն իրական է»,-ասել է խորհրդարանականը: