29 նոյեմբերի 2010 - 18:39 AMT
Եթե միջազգային միգրանտների թիվը, որ 2010թ. կազմել է 214 միլիոն, շարունակի աճել նույն տեմպերով, ինչ վերջին 20 տարիների ընթացքում, ապա 2050թ. կկազմի 405 միլիոն:
Այս կտրուկ աճի պատճառներից մեկը կլինի զարգացող երկրներում աշխատուժի զգալի աճը, որը 2005թ. կազմում էր 2.4 միլիարդ մարդ, իսկ 2040թ.-ին կհասնի 3,6 միլիարդի` շեշտադրելով աշխատանքի առաջարկի ու պահանջարկի համաշխարհային անհամապատասխանությունը: Ապագայում միգրացիոն միտումների վրա ազդեցություն կունենան նաև շրջակա միջավայրի փոփոխությունները: Նման գնահատական է տրվում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) կողմից հրապարակած Միագրացիայի մասին 2010թ. «Միգրացիայի ապագան. կարողությունների ձևավորում փոփոխությունների համար» համաշխարհային զեկույցում:
Թեպետ տարեկան հարյուրավոր միլիոնների հասնող դոլարներ են ծախսվում միգրացիայի արդյունավետ կառավարման հարցերում պետությունների կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ, սակայն զեկույցը նշում է, որ ներկայիս և ձևավորվող միգրացիոն խնդիրներին ու հնարավորություններին ուղղված արձագանքը սովորաբար կարճաժամկետ է, մասնակի կամ անհավասարաչափ: