31 մարտի 2011 - 10:20 AMT
Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանի 480 ՄՎտ հզորությամբ 5-րդ էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի այս տարվա ամռանը
Մարտի 30-ին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանն աշխատանքային այց է կատարել Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկ: Նա շրջել է «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակում, այցելել է կաթսատուրբինային ու քիմիական արտադրամասեր և էներգաբլոկի կառավարման ավտոմատացված կենտրոն, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին:
Ըստ Վարդան Հարությունյանի, «Հրազդան-5»-ի աշխատանքները գրեթե ավարտված են: «Միակ խնդիրը կապված է 1991թ. արտադրված շոգետուրբինի հետ: Մեր մասնագետների պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ թերություններ են հայտնաբերվել շոգետուրբինի վրա, սարքավորումը ետ է ուղարկվել «Սիլովիե մաշինի» ԲԲԸ ` գործարանային պայմաններում թերությունները վերացնելու համար: Հուսով եմ, որ մինչև ապրիլի վերջ տուրբինը կլինի Հայաստանում, այնուհետև կսկվեն թողարկման-կարգաբերման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում», - ասաց Վարդան Հարությունյանը:
«Հրազդան-5»-ի վերակառուցման համար օգտագործվում են տեխնոլոգիապես բարդ սարքավորումներ, ներդրվել են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, ինչը կառույցը դարձնում է յուրահատուկ: Ընդ որում, այդ աննախադեպ տեխնիկական լուծումները կիրառվել են հնացած էներգաբլոկն արդիականացնելու համար: Քանի որ «ՀայՌուսգազարդ»-ն առաջինն է, որ ներդրել է նման ժամանակակից տեխլոլոգիաներ, ապա Ընկերությունը պատրաստվում է դիմել համապատասխան մարմնին` տեխնոլոգիական լուծումները պատենտավորելու համար:
Էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն` «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում և ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները հարևան երկրներ:
2008-2010թթ. ընթացքում Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության ավարտի և արդիականացման նպատակով ներդրվել է շուրջ 443 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 248,8 մլն ԱՄՆ դոլարը` գույքային համալիրի ձեռքբերման նպատակով: Մասնագետների և գործընկերների գնահատմամբ, «Հրազդան-5»-ի վերակառուցման համար օգտագործվող նորագույն, տեխնոլոգիապես բարդ սարքավորումները, ներդրվող ժամանակակից տեխնոլոգիաները, աննախադեպ տեխնիկական լուծումները կառույցը դարձնում են եզակի ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ նաև աշխարհում: