11 ապրիլի 2011 - 16:04 AMT
Իրանի գազի ազգային ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջավադ Օուջին նշել է, որ Իրանը պատրաստ է մեծացնել Հայաստան բնական գազի առաքման ծավալները: Նրա խոսքով, այդ հարցի շուրջ բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի հետ: «Դրա հիման վրա ենթադրվում է, որ բնական գազի արտահանման ընդհանուր ծավալը կավելանա մինչև տարեկան 2.3 մլրդ խոր.մ, այսինքն` օրական 6.3 մլն խոր.մ»,- ասել է Օուջին, գրում է Mehr գործակալությունը:
2004 թվականին Հայաստանն ու Իրանը Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի դիմաց իրանական գազի մատակարարման մասին համաձայնագիր ստորագրեցին, որով նախատեսվում էր, որ իրանական գազի արտահանման ծավալը 2010-ին կկազմի տարեկան 1 մլրդ խոր.մ:
Ներկայումս Թավրիզից 113 կմ երկարությամբ և 30 դյույմ տրամաչափի գազատարով Նորդուզ սահմանամերձ համալիրի միջոցով Հայաստան օրական ներմուծվում է ավելի քան 1 մլն խոր.մ բնական գազ: