5 մայիսի 2011 - 15:40 AMT
2008թ. Ֆրանսիայում գործում է ռասիստական արտահայտությունների համար պատիժ սահմանող օրենքը, հիշեցնում են Փարիզում
«Մենք հիշում ենք մեր քրեական օրենսդրության բոլոր դրույթները, որոնք կարող են իրագործվել»,-հայտարարել է Ֆրանսիայի արդարադատության նախարար Միշել Մերսիեն Ֆրանսիայի Սենատի նիստից հետո, որտեղ մերժվեց Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը: Նախարարը հայտնեց, որ շաբաթվա վերջում երկրի բոլոր գլխավոր դատախազներին շրջաբերական կուղարկվի, որով պատիժ է սահմանվում հայ համայնքի անդամներին վիրավորելու համար:
Նախարարը նաև մտադիր է տեխնիկական համագործակցություն հաստատել հայ համայնքի իրավաբանների ու փաստաբանների հետ, այն օրինակով, որով համագործակցում է Ֆրանսիայի հրեական կամակերպությունների խորհրդի հետ այն հարցերի քննության համար, որոնք կապված կլինեն ցեղասպանության մերժման հետ: Նա հիշեցրել է, որ 2008թ. Ֆրանսիայում գործում է ռասիստական արտահայտությունների համար պատիժ սահմանող օրենքը: «Այդ օրենքի դրույթները քննարկվել են նախագահ Սարկոզիի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպմանը: Կառավարությունը մի կողմ չի քաշվի՝ մեզ համար Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչված փաստ է»,-ասել է Մերսիեն:
Սենատում օրինագծի քննարկմանը ներկա էին հանրահայտ շանսոնյե, Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրը և գրող Բերնար Անրի Լևին, հայտնում է AFP-ն: