Բանակցություններն, այսպես թե այնպես, փակուղում են և դուրս կգան փակուղուց միայն այն դեպքում, երբ դրանց, որպես լիիրավ կողմ, մասնակցի ԼՂՀ-ն: Բանաձևը շատ պարզ է, ով կառչած է ստատուս քվոյից, նա էլ դեմ է հանդես գալիս ԼՂՀ վերադարձին բանակցային սեղան: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է «Եվրոպական ինտեգրացում» ՀԿ-ի նախագահ Կարեն Բեքարյանը` մեկնաբանելով Կազանի հանդիպման արդյունքները:
«Բանակցություններն իրական բեկում կարող են արձանագրել, երբ ինչ-որ հրաշքով Ադրբեջանը դառնա ժողովրդավարական կամ Ալիևն ունենա 150 տոկոսանոց երաշխիքներ (պարզ չէ՝ ումից, իսկ 100 տոկոսը նրան չի բավարարում), որ փոփոխությունների արդյունքում, միևնույն է ինքը կմնա իշխանության, երբ Ադրբեջանն ուղղակիորեն բանակցի ԼՂՀ հետ:
Մինչ այդ բանակցությունները կընթանան նույն տրամաբանությամբ, որով ընթանում են: Կրկնում եմ՝ եթե թղթի վրա բեկում արձանագրվի, բայց չգործեն վերը նշված դրույթները, բեկումը կամ թուղթը կլինեն միայն ձևական»,- ասել է Բեքարյանը