5 սեպտեմբերի 2011 - 18:39 AMT
WikiLeaks կայքը հրապարակել է 2010թ. փետրվարի 26-ին Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչի` ԱՄՆ Պետքարտուղարությանն ուղարկված հեռագիրը Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գեորգի Տաբատաձեի հետ հանդիպման մասին:
Իր հաշվետվության մեջ Յովանովիչը մեջբերում է Տաբատաձեի հայտարարությունը Վրաստանի տարածքում հայկական եկեղեցիների վերաբերյալ Հայ Առաքելական և Վրաց Ուղղափառ եկեղեցիների միջև հակամարտության առնչությամբ:
«Բոլորը գիտեն, որ Վրաստանում գտնվող այդ եկեղեցիները հայկական են,- հանդիպմանը հայտնել է դեսպանը:- Մենք միայն ձգտում ենք ստանալ մեր եկեղեցիները, որոնք գտնվում են հյուսիսում, և որոնք ՀԱԵ-ն չի օգտագործում»:
Դեսպանի խոսքով, Հայաստանի հյուսիսում վրացիներ չեն բնակվում, և, հետևաբար, այդ եկեղեցիները չեն գործում: «Չի բացառվում, որ ապագայում Վրաց Ուղղափառ եկեղեցին կարող է վանքեր ստեղծել այդ եկեղեցիների տարածքում»,- ընդգծել է դեսպանը:
Ավելի վաղ վրացի պատմաբանները հայտարարել էին, որ Վրաստանի տարածքում ընդհանրապես հայկական եկեղեցիներ չկան: