8 նոյեմբերի 2011 - 20:58 AMT
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ղեկավար, Բելգիայի նախկին վարչապետ Վիլֆրեդ Մարթենսի հրավերով այս օրերին գտնվում է Բրյուսելում, որտեղ ներկայացրել է ԵԺԿ-ին անդամակցելու կուսակցության հայտը: Ինչպես հաղորդում է «Ժառանգության» մամլո ծառայությունը, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության քաղաքական համաժողովի իր ելույթում Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ներկայացրեց «Ժառանգության» հայտը` գաղափարախոսությունը, ծրագրային դրույթները, ինչպես նաև Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ կուսակցության տեսլականը: Ելույթից հետո Հովհաննիսյանը պատասխանեց բազմաթիվ հարցերի, որոնց միջոցով համաժողովի մասնակիցները ցանկանում էին պարզել արտաքին ու ներքին քաղաքականության խնդիրների վերաբերյալ «Ժառանգության» գնահատականներն ու դիրքորոշումները:
Օրվա ընթացքում Հովհաննիսյանը հանդիպումներ ունեցավ ԵԺԿ այլ ղեկավարների, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների և Եվրամիության անդամ երկրներից ժամանած պատվիրակների հետ:
Բացի դրանից, նոյեմբերի 7-ին Հովհաննիսյանը ներկա էր ԵՄ արժույթի ճգնաժամին նվիրված` ԵԺԿ համաժողովի քննարկումներին, որի օրակարգում էր` «Եվրոյի ապագան առավել խորը տնտեսական ինտեգրման միջոցով ապահովելու խնդիրը»: Համաժողովի շրջանակներում Հովհաննիսյանը մտքեր փոխանակեց Ժոզե Մանուել Բարոզոյի և այլ մասնակիցների հետ: