23 նոյեմբերի 2011 - 20:08 AMT
Թուրքիայի վարչապետն առաջին անգամ ներողություն է խնդրել 1930-ականներին քրդերի զանգվածային սպանության համար
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջին անգամ ներողություն է խնդրել 1930-ական թվականներին 14 հազ. քրդերի սպանության համար: Ինչպես հաղորդում է ՌԲԿ գործակալությունը, Էրդողանի այդ հայտարարությունը հնչել է ի պատասխան Թուրքիայի պատմության ողբերգական իրադարձությունների վրա լույս սփռելու` Քեմալ Քըլըչդարօղլուի ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության պահանջին:
«Եթե իշխանությունները պետք է ներողություն խնդրեն իրենց պետության անունից, եթե գոյություն ունի այդպիսի պրակտիկա, ես պատրաստ եմ: Ես ներողություն եմ խնդրում»,- հայտնել է Էրդողանը հեռուստաուղերձում:
1937-ից 1939թթ. թուրքական իշխանությունները գրեթե 14 հազ. մարդ են սպանել Դերսիմ գավառում (այժմ` Թունջելի)` ի պատասխան թուրքական կառավարության դեմ քրդերի զինված ապստամբությանը: