30 նոյեմբերի 2011 - 09:26 AMT
Իրանում հարձակումը Բրիտանիայի դեսպանատան վրա լուրջ հետևանքներ կունենա իրանական իշխանությունների համար: Այդ մասին Լոնդոնում հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը:
«Իրանական ուսանողների գործողությունները վրդովեցնող և աններելի են»,- ընդգծել է նա:
Նախօրեին մի խումբ իրանական ուսանողներ խուժել էին դեսպանատան շենք, պոկել և այրել Մեծ Բրիտանիայի դրոշը` փոխարենը ամրացնելով Իսլամական Հանրապետության դրոշը: Ամբոխը թափանցել էր նաև կառույցի ներսը և պատուհանից դուրս նետել դեսպանական փաստաթղթերը:
Անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը լրացուցիչ ֆինանսական պատժամիջոցներ սահմանեց Իրանի հանդեպ` ուղղված Թեհրանի վրա ճնշման ուժեղացմանը: Առիթ էր հանդիսացել Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի հերթական զեկույցը, որը հաղորդում էր, որ Թեհրանը մինչև 2003 թվականը միջուկային զենքի ստեղծմանն ուղղված աշխատանքներ է վարել: Պատժամիջոցները նախատեսում են Իրանի բանկերի` ներառյալ երկրի Կենտրոնական բանկի հետ, Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական և վարկային հաստատությունների ցանկացած հարաբերությունների դադարեցում: