Թուրքիայի դեսպանը վերադառնում է Փարիզ այն բանից հետո, ինչ Ֆրանսիայի խորհրդարանում 1915թ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո, նա ետ էր կանչվել` խորհրդատվության նպատակով: Այդ մասին գրում է Mignews-ը:
«Նա վերադառնում է այս հանգստյան օրերին և դեսպանատանը կլինի արդեն երկուշաբթի»,-հայտարարել է Փարիզի դեսպանատան թուրք աշխատակիցը:
Դեկտեմբերի 22-ին, ֆրանսիացի օրենսդիրները կողմ քվեարկեցին այն օրենքի ընդունմանը, որը նախատեսում է պատիժ` 1915թ հայերի մասսայական ջարդերը որպես ցեղասպանություն ժխտելու համար: