20 հունվարի 2012 - 20:37 AMT
ԱՄՆ Սենատում SOPA օրինագծի քվերակությունը հետաձգվել է։ Այս որոշումը հունվարի 20-ին կայացրել է Կոնգրեսի վերին պալատի դեմոկրատական մեծամասնության ղեկավար Գարի Ռիդը։
Իսկ հունվարի 24-ին Սենատի անդամները պետք է քվեարկեին SOPA օրինագծի «նմանակ» PIPA օրինագծի ընդունման վերաբերյալ։ Այս քվերակությունը նույնպես հետաձգվել է կապված հասարակության մեջ սկիզբ առած քննարկումների և բողոքների հետ։
Գարի Ռիդին այս քննարկումը հետաձգելու որոշմանը դրդել է հանրապետական փոքրամասնության ղեկավար Միտչ Մակոնելը։ Ավելի վաղ հանրապետականներից ԱՄՆ նախագահության բոլոր 4 թեկնածուները SOPA օրինագծին դեմ էին հանդես եկել։ Այս ամենի հետ մեկտեղ Գարի Ռիդը նշել է, որ պիրատային ռեսուրսների պատճառով Ամերիկայի տնտեսությունը տարեկան կորցնում է միլիարդավոր դոլարներ, իսկ հազարավոր մարդիկ զրկվում են աշխատանքից։
Հունվարի 18-ին Wikipedia-ն դադարեցրել էր իր աշխատանքը՝ ի նշան բողոքի ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից մշակված SOPA օրինագիծի դեմ։ Այդ օրը Wikipedia-ում գրանցվել է 162 միլիոն այցելություն։ Google-ը հավաքել է 7 միլիոն ստորագրություն ընդդեմ օրինագծի։ Mozilla-ն այս շարժման արդյունքում 360 000 էլնամակ է ուղարկվել սենատորներին և Կոնգրեսի անդամներին, 40 միլիոն Firefox օգտագործող հայտնել է իր բողոքը։ 1,8 միլիոն մարդ այցելել է mozilla.org/sopa էջն տեղեկանալու օրինագծի մասին։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։ Ընդդեմ SOPA օրինագիծի ելույթ են ունեցել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում պիրատային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կառավարության կամ հեղինակային իրավունքը կրողների պահանջով։
Հունվարի 18-ին ԱՄՆ Սենատի 8 օրենսդիրներ ետ կանգնեցին իրենց իսկ մշակած օրինագծից։ Հունվարի 24-ին Սենատը պետք է քննարկեր SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։