26 հունվարի 2012 - 14:02 AMT
Հայաստանն ապագայում, պատերազմի վտանգի վերացման դեպքում, ծրագրում է անցնել բացարձակապես պրոֆեսիոնալ բանակի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանը: «Եթե վաղը պատերազմի սպառնալիք չլինի, մենք անցում կկատարենք 100-տոկոսանոց պրոֆեսիոնալ բանակի: Պայմաններն են ստիպում հավաքագրել ժամկետային զինծառայողների»,-ընդգծել է նա:
Խորհրդարանական պրոֆիլային հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ անցումը պրոֆեսիոնալ բանակին ներգրավված է ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունում:
Կարապետյանը նաև հավելել է, որ բանակում արդեն կան զորամասեր, որտեղ միայն պայմանագրային զինծառայողներ են և առաջիկայում ԶՈւ ծրագրերում է պայմանագրային հիմունքների վրչա դնել սերժանտների հավաքագրումը: