13 փետրվարի 2012 - 14:18 AMT
Անցումը միակուսակցական համակարգի հղի կլինի Ադրբեջնի օգտին Ղարաբաղի հարցի լուծմամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահՍտեփան Գրիգորյանը:
«Ռուսաստանն, օրինակ, ռեսուրսներ ունի ավտորիտարիզմի համար, Հայաստանը՝ ոչ: Որքան շատ մենք ամրապնդենք այս համակարգը երկրում, այնքան շատ կաճի ղարաբաղյան հարցի ոչ հայանպաստ լուծման վտանգը, քանի որ մենք կհավասարվենք Ադրբեջանին ժողովրդավարության մակարդակով»,-ասել է Ստեփան Գրիգորյանը:
Այս համատեքստում փորձագետը կոչ է արել իշխանություններին փոփոխություններ կատարել ընտրական օրենսգրքում և անցնել համամասնական համակարգի. «Մեծամասնական համակարգը չի կարող նպաստել ժողովրդավարության զարգացմանը զարգացող երկրներում»: