20 փետրվարի 2012 - 16:06 AMT
Թուրքիան հրաժարվել է ֆինանսավորել «Europa Race» ռեգատան` Ֆրանսիայի` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման պատճառով:
«Europa Race» ռեգատան, որը համարվում է ամենահեղիանկավորներից, պետք է սկսեր նավարկությունը մայիսի 5-ին Ստամբուլից: Վերջնակետը Ֆրանսիայի Լա Ռոշելն է, որտեղ ենթադրվում էր, որ պետք է ժամաներ նավը հունիսի 3-ին:
Ինչպես հայտնում է թուրքական «Hurriyet Daily News» պարբերականը, Թուրքիան հայտարարել է, որ չի պատրաստվում ֆինանսավորել նավարկությունը ` Ֆրանսիայի կայացրած որոշման պատճառով: «Սա քաղաքական հարց է և մենք ոչինչ անել չենք կարող»,-այս մասին լրագրին տված հարցազրույցում հայտարարել է Գայտան Գուրոն:
Որոշ ֆրանսիական սենատորներ Սահմանադրական խորհուրդ են դիմել օրինագիծը ոչ սահմանադրական ճանաչելու նպատակով: Սպասվում է, որ Խորհուրդը որոշում կընդունի մինչև մարտի 1-ը: