21 փետրվարի 2012 - 11:59 AMT
Թուրքական Milat պարբերականի լրագրող Էրդալ Շիմշեկը հրապարակել է վերլուծական հոդված այն մասին, որ Իրանը սպառանալիք է Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար:
Հոդվածում լրագրողը գրում է այն մասին, որ Իրանն ու Հայաստանը ունեն դաշնակցային և չհարձակվելու մասին համաձայնագրեր: Վերլուծաբանի կարծիքով, Հայաստանն ու Իրանը երբեէ դուրս չեն գա միյմանց դեմ` ոչ ուղիղ, ոչ անուղղակի կերպով:
Վերլուծաբանը նաև ենթադրում է, որ տարածաշրջանում հակամարտության դեպքում, Հայաստանն ու Իրանը հանդես կգան միասնական ճակատով:
«Եթե տեղի ունենա հայ-թուրքական բախում, հենց իրանցի զինծառայողները կպայքարեն Թուրքիայի դեմ»,-գրում է նա: Ըստ նրա, Իրանը երկիր է, որն «օկկուպացրել է ադրբեջանական հողերը»:
Շիմշեկը ընդգծում է, որ Իրանը նվաստացնում է ադրբեջանցիներին, որոնք բնակվում են այդ երկրի տարածքում:
Նա նաև նկատել է, որ Իրանը զարգացնում է Հայաստանի հետ իր բարեկամական հարաբերությունները, հանդիսանում Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերը:
Երբ համադրում ենք այս մանրուքները, տեսնում ենք, որ Ղարաբաղն իրականում գրավել են ոչ թե հայերը, այլ իրանցիները` հայերի ձեռքով, գրում է թուրք փորձագետը: