October 14, 2006 - 16:14 AMT
The present anti french wave in Turkey reminds of 2001, when French Senate officially recognized the Armenian Genocide.
However, the French parliamentarians approved the bill concerning the criminal responsibility for Armenian Genocide denial, regardless the open threats directed from Ankara. In Turkey and, virtually, in the whole world there exists no more any politician or any mass media system that has not commented on the approval of the bill. In that connection the chorus of the voices turned out to be well coordinated, it seems as if an experienced conductor directed them.
Turkey and the Turkish commonage in Europe play the conductor's role, and by fair means or foul they strive that there will not be even a mention of the Armenian Genocide. How much they suceed in doing it is quite a different question, since in today's Europe the fact of 1915 Armenian Genocide recognition does not pose from the historical point of view, it has a political hidden motive. According to the representative's words of Armenian Federation of Europe (EAFJD), Hilda Choboyan, the membership of Turkey into EU depends on the fact how much attention the European countries attract to this question." Turkey should be presented with a fact that without a political solution to that question it cannot become a full member of European Union. Turkey is not ready for Europe, it strives to insist on its conditions, for it to come out as if it is not EU that admits Turkey, but vice versa, Europe gets included into Turkey,- thinks Choboyan.
By the way, the present antifrench hysterics in Turkey mostly remind of 2001, when French Senate officially recognized the Armenian Genocide. At that time there again existed threats from Ankara concerning the application of economic sanctions. Everything was over in a few months, most likely this time it will again be the same. Turkey just does not have enough money to wage an economic war against France, as well as any other European country. By the end of 2006 the Turkish foreign debt will have exceeded the sum of 200 milliard dollars and it has nothing to pay off the debts; Radjep Erdhoghan's, Vice President's assurance of economic growth bears no real basis. Turkey is not Azerbaijan at all, it does not have oil, and the whole hope is the agriculture- MB and IMF. In spite of the active Turkish lobby in France, most probably Senate will ratify the bill. Otherwise, everything will just look illogical- lower chamber looks like a bigger humanitarian than Senate is and even more, than the president of the country, Jacques Chirac is. There is one more thing-the denial of the Holocaust in France since 1990 is subject to criminal sanction; the first year deprivation of liberty and fine at the rate of 45 thousand euros. So the French legislators were right to decide that there existed no difference between the Armenian Genocide and the Holocaust. And for some reason Germany did not give way to hysterics in 1990.
Most probably Turkey avoids the chain reaction, that follows after the approval of the bill. The next are Holland, Denmark, Belgium, and maybe even Germany. All they crave to see Turkey admitted into EU, and such a bill, as everobody has already understood, is a wonderful trancheon. The number of Turkish migrants in Europe is reaching 10 millions, and it is constantly increasing. Exactly the danger of Europe conversion from a Christian into a Muslem one makes the European people remember about the Armenian Genocide. As nobody will vouch that in an endless amount of years the turks will not recall their "glorious" past and go back to the old. Maybe this is a sort of fantasy but we should not absolutely exclude the desire of Turkey to settle one more matter persuant to the experienced method -"no Armenian, no Armenian Case". 600 years of the Ottoman Empire glory will still excite the mind of the Turkish nation for a long time, who in no way can get rid of " imperial thinking". But does it want to get rid of it -here is the question? Judging by the statements and the deeds of the Turkish politicians-not that much.