December 19, 2006 - 17:52 AMT
China, of course, is a large country and is a member of UN Security Council and has a right of veto. Its opinion, like the opinion of the other countries, is vital. The fact is that the Azeri Mass Media so often disseminates such misinformation, that the Chinese Ministry of Foreign Affairs is hardly believed to have made such an announcement. And even if it is so, then it means, that the World Community, is poorly informed about the conflict and moreover about the UN Resolutions, for which the same China voted in 1993. By the way, Resolutions are much spoken about in Azerbaijan; however the text itself isn't quoted. In the meantime, the UN Resolutions are estimated by forces, which have taken control of several Azeri regions, like the "local Armenian forces", and in this way the statement of the official Azerbaijan concerning the participation of the RA Armed Forces in these developments is rejected. Besides, the mentioned documents of UN Security Council call for taking all the necessary measures in the region and solving the existing problems (withdrawal of troops, reestablishment of economic, transportation and power links in the region, returning of the displaced persons, negotiations within the frames of OSCE Minsk Group, as well as direct contact between the sides with the aim of coming to a final decision etc.) There were only four of them: UN Security Council Resolution N 822, 29.04.93; UN Security Council Resolution N853, 29.06.93; UN Security Council Resolution N874, 14.10.93, UN Security Council Resolution N884, 11.11.93. It is obvious, that it is not handy for Azerbaijan to be reminded of the kernel of these documents; moreover, probably Baku hopes that nobody remembers what was stated in them, so they may interpret them in the way they would like them to.
On the other hand each country hears from the diplomats what it wants to. That's our neighbors - the whole world is for the territorial integrity, only for some reason the nation's right on self-determination is always affixed to it. Even if we admit, that such announcements supporting the Azerbaijani positions regarding the Nagorno-Karabakh conflict regulation have been made by countries like China, Japan, Korea then it must have been dictated by the momentary dependence of the mentioned countries on Azerbaijan. In the end, it's all the same for all of them how the confrontations in Nagorno-Karabakh will end. In this very case China is interested in energy vectors, which are skillfully implemented by Azerbaijan. It is not by accident that earlier the Chinese side has expressed its readiness to assign financial support for Kars-Akhalkalaki-Baku railroad construction. However, this is not enough either to make such kind of announcements. Strangely enough, China has been silent regarding the Nagorno-Karabakh referendum so far.