July 24, 2007 - 18:12 AMT
Europe has a very good experience and this is why it constantly denies Turkey's integration into EU, realizing what will happen to the Christian Civilization if Turkey becomes a UN Member.
Erdoghan's Justice and Development Party sealed a truly shattering victory at Turkish Parliamentary elections, getting over 47% of votes. In comparison with unassuming 34% in 2002, this is indeed a considerable break. The victory of the party not only means reverting to Islamic values, but to nationalist and patriotic moods.
Prof., Dr., Director of Department of Turkish Studies at Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan says, "In its foreign policy Turkey will also strive for integrating into EU, but diversification in the country's foreign policy; establishment of better relationship with Arabic countries, and particularly with Iran is also anticipated." The memorandum on cooperation in energy power sphere, signed between Iran and Turkey before the elections serves as a proof of the above mentioned.
The issue of Turkey's integration into EU is not removed from the agenda either. Most likely, Redgep Erdoghan's secret decree about the ban on using the word "sozde" ("assumed", "so-called" - in Turkish) with reference to the Armenian Genocide was dictated exactly by the above mentioned fact. The news about this "secret" decree was promulgated on July 19 by the Turkish TB Ulusal Kanal. The Turks denying the Armenian Genocide were not quite happy about the decree, and blamed the Prime-Minister for impeding their efforts to prevent the adoption of Resolution 106 of the Congress about the Armenian Genocide. The Turkish officials and reporters never refuse to refer to the Armenian Genocide as "the so-called" or "assumed", casting doubt on the mess murder of the Armenians organized by the Turkish government in 1915-1923. According to Erdoghan's decree, from now on the Armenian Genocide must be qualified in official documents and in the society as "events of 1915" or as "the Armenian assertions regarding the events of 1915".
The Prime-Minister's Office sent out the above mentioned decree to all State institutions, including all the Ministries and Governors, Mayors, Universities, Courts and General Staff. As it is said, Erdoghan has stated in the decree that he has taken this action on the bases of the decision reached by the Council of Europe in February 2005. Probably the matter concerns the recommendation of some Turkish non-governmental organizations of taking measures "to clear the Turkish textbooks from xenophobia and ultra-nationalism." This proposal became the result of the 3-year-research, financed by the European Commission. Ulusal Kanal notes, that the European Commission turned to Turkey with the request to refrain from using certain humiliating words and expressions in its appeal to the Armenians and Greeks in Turkish textbooks, says the California Courier.
Turkey's strive to be integrated into EU definitely originates from pan-Turkism ideology and in distant future may "reanimate" the Ottoman Empire. As for Europe, it has a very good experience and this is why it constantly denies Turkey's integration into EU, realizing what will happen to the Christian Civilization if Turkey becomes a UN Member. "Let's be honest, Turkey is not ready to become an EU Member, and the EU in its turn is not ready to affiliate Turkey neither tomorrow, nor after tomorrow," said José Manuel Barroso; President of the European Commission.
Together with this the Swiss Newspaper Tages Anzeiger mentions, that for the first time over the past half a century the ruling party didn't only manage to stay in power, but also improve its results. "Perhaps, a more important result was the loud slap in the face for Turkish Generals. Over the past few months rather dark atmosphere hang over the country, and the army carried the responsibility.