November 2, 2010 - 14:01 AMT
An attack on Iran would provoke chaos in the region, and both Washington and Moscow know it quite well.
Of all the scenarios of upcoming developments in the region, the most realistic, however sad it might be, is the American one, i.e. the attack on Iran. Pretext for an attack exists; it is the Iranian nuclear program, although it would be difficult to think of a more unconvincing reason for war. Whether or not Tehran has a nuclear program is a thing of little importance, especially since it can be seen from the satellite what the ayatollahs are actually plotting there. And they may contrive anything, ranging from the spread of their regime in nearby Islamic countries, primarily in Iraq, to making of a real nuclear bomb.
It is a fact that the world is ruled by oil and money. In this regard, what happens in the oil-rich Middle East and South Caucasus becomes an object of close attention and even “concern” of the West. This story began at a time when the Rothschilds and the Rockefellers began to amass wealth, which is currently estimated to be trillions of dollars, but is not included in the Top-Forbs, as it’s private means. It is these two families that are behind the division of the Ottoman Empire, the establishment of Saudi Arabia, Iraq and Israel. If we are to believe some implicit facts, it was the Rockefeller family that controlled the Baku oil. All this background information is necessary to confirm the postulate that the war with Iran, if it is ever launched, will solely pursue one goal - the possession of oil and natural gas, by which Iran is the fourth largest country in the world.
An attack on Iran would provoke chaos in the region, and both Washington and Moscow know it quite well. But perhaps this chaos is necessary for the U.S. and Russia to achieve their goals: regulation of the Karabakh conflict, improvement of the Russian-Georgian relations, to the greatest possible extent, and establishment of order in the North Caucasus. As you can see, the war is essential for the powers, and for Iran herself, who wants to show America her teeth. But is Iran strong enough to counter the bombing? It’s quite possible that this time the U.S. will give up the idea of overland operation, remembering the Iraq-Afghan quagmire, which she is not yet able to get out of. Although Barack Obama is going to withdraw his troops from Iraq and later from Afghanistan, the problem will not be solved at it. Both countries lie in ruins, and the best solution for them is Islamic dictatorship. Alas, this is yet the only realistic outcome in view. That’s where Iran could assert herself, despite the fact that Turkey is trying to ascribe to herself the role of peacemaker in the region. Ankara cannot be a success in this role for several reasons, the most important of them being the internal political situation in Turkey that could really blow up the country, if not now, then in 15-20 years. Most likely, the EU does not receive Turkey because of the domestic political instability in the country, and all the excuses around geographical location, religion, and place in a civilization do not hold water. In this regard it is easy for Washington to advise Europe: USA and Turkey are separated by an ocean. There is one more reason - the Atlantic Alliance NATO - to which Turkey pretends, declaring through the Foreign Minister that Turkey is not a NATO member, but the owner of the Alliance. Such statements cannot but cause concern, and it is unlikely that the Alliance leadership may be enjoying it.
So what awaits the region in the event of a military solution to Iranian nuclear issue? First of all, millions of refugees and humanitarian disaster proceeding from it. But it is far ahead. First Iran will start bombing the Azeri and Georgian airfields, from where the U.S. bombers will be taking off. Baku will cunningly try to solve the Karabakh problem in her favor; Tbilisi will be eager to restore its territorial integrity. In short, the region will become a cauldron in which billions of resources invested in the gas-oil complex will burn down. And all this will happen because of the stubbornness of two countries that are unable to come to an agreement, i.e. Iran and the USA. Indeed, there is no guarantee that the White House will be able to speak to the ayatollahs on equal terms, but if the world wants to avoid war that could spill over into neighboring regions, negotiations are a must.