April 26, 2011 - 17:36 AMT
The Armenian Genocide issue is closed for the U.S. administration in 2011 as, even without it, the country has too many problems to deal with: domestic policy, Iran, Afghanistan, and all this against the background of the pre-election campaign.
The annual statement issued by the U.S. President on April 24 once again exemplified that it’s difficult, and almost impossible, to please everyone. The Armenian community attaching too much importance to whether Obama will pronounce the word “genocide” proved “swindled”, although the president described the tragedy of 1915 exactly with the words used by Armenians themselves – “Metz Yeghern”.
Neither is Turkey content with Obama’s statement and she has her own claims: why does the U.S. president give an address only to the Armenian American community and why does he always speak about the massacre? Ankara believes, Obama should never mention the Armenian Genocide. But then, why does every U.S. president address the Armenian community especially on April 24? One gets the impression that this game around terms is designed to “mix up” the process of recognizing the Armenian Genocide. After all, whatever the events of 1915 are cold, the essence remains the same: in fact, the massacre of the Armenian population occurred, and its’ a fact nobody can deny, except for Azerbaijan, which in this, as well as in other issues relating to Turkey, wants to appear holier than the Roman Pope. Baku has nothing to do in the Turkish-Armenian relations and if there was a need, Turkey would turn to Aliyev or someone else for assistance. However, Baku is unwilling to accept this and imagines herself as almost equal to Turkey, the latter really becoming a regional power. To support its claims, with a persistence worthy of a better cause, Azerbaijan is seeking for experts and political scientists around the world to confirm her claims to participation in the Armenian-Turkish talks.
“Azerbaijan should be accounted in the issue of improving Armenian-Turkish relations,” said Director of the Institute of Turkish Studies at Georgetown University, David Keith. “Armenia and Turkey have shared bilateral negotiations, but in future, Azerbaijan, too, must join these talks. If the three countries are able to come to a common denominator, it would be possible to settle the Nagorno-Karabakh conflict,” said Keith. Let us leave this opinion on the conscience of the Director. Recently, for some reason, the Azerbaijani press has gone so far in disseminating misinformation, that she ascribes non-existent views to serious people.
But let us revert to the Armenian-Turkish relations. If the presence of a third party were really so important, then this party could be Russia, the United States, France, or even Germany, but never Azerbaijan. Just as well Armenia might want to take part in Russian-Georgian negotiations for the simple reason that she shares a common border with Georgia.
In short, the Armenian Genocide issue is closed for the U.S. administration in 2011 as, even without it, the country has too many problems to deal with: domestic policy, Iran, Afghanistan, and all this against the background of the pre-election campaign. Unfortunately, the votes of the Armenian community could have no significant effect on the outcome of national elections. It’s one thing to elect congressman, and quite another – to elect a president. Obama has lost nothing; he has not stretched the truth, and probably many do not understand why the Armenians should pay so much attention to what the U.S. president says about recognition of the Armenian Genocide. It is, at least, naive to believe that the recognition by Washington will be followed by recognition from Ankara. Turkey will never recognize the Armenian Genocide, as after it the country would cease to exist. Hardly is it possible that Armenia and the Diaspora do not know about it. Well, and if they really do not know... God be their judge.