October 21, 2011 - 19:38 AMT
It is quite likely that Libya may return to tribal wars so successfully suppressed by Colonel Gaddafi for over 40 years.
Confrontation between National Transitional Council (NTC) and Muammar Gaddafi seems to be over. The colonel is killed. Maybe he died of wounds, committed suicide, or, most likely, was shot in his hometown of Sirte that is entirely under the control of rebels.
World agencies report that Colonel Muammar Gaddafi was captured and died of wounds during the assault of the city of Sirte, the information being confirmed by NTC leadership. The delight of rebels and NATO is understandable. However, German expert Alexander Rahr is sure the death of Gaddafi will bring no good to Libyan people. “Death of the Jamahiriya leader may shake Libya with a new round of armed clashes. Gaddafi was a symbolic figure. After his death there will be no opposition to the new government in Libya and difficulties will arise in connection with the attitude from Western companies that will be eager to divide the Libyan oil pie. Here, of course, comes also the pressure of the West to create a democratic republic. But I think there is no danger of partition of the country after Gaddafi's liquidation. However, the situation is going to be too complicated. I’m sure there will start new inner conflicts. Besides, “Muslim brothers” are broad awake too,” «KP» reported Rahr as saying.
However, it should be noted that quite likely Libya will return to tribal wars that were so successfully suppressed by Colonel Gaddafi for over 40 years. Whatever they call him – dictator, “possessed”, crazy – Gaddafi did what no one had been able to do before him: he united 140 tribes and clans into a single country. Now Libya has ceased to exist as a united country and NATO, that found nothing better than to choose the already well-trodden and disastrous Iraqi-Afghan road, merely has to find out who will transport oil to Europe.
But be that as it may, North Africa has walked into a period of civil wars and does not know when and how they’ll end. The example of Libya is quite educational in this respect – no recognition of states, no NATO support and not even financial investments can lead to anything good. In the country stuffed to the eyeballs with the latest weaponry, there will always be an NTC equivalent that will try to prove its superiority over the other tribes. The same thing also awaits the rest of the Arab states, unless they cope with the rebels. You can call them rebels, opponents of the regime, anything - but they are insurgents and insurgents have only one wish - to benefit instead of those in power. And absolutely out of the ordinary is the statement of the U.S. administration about the rebels’ democracy demand. NTC knows no such words and, obviously, does not even want to know. Let us recall that in 1990 when Saddam Hussein invaded Kuwait, U.S. presented the operations “Desert Shield” and “Desert Storm” on “liberating Kuwait” as a fight for democracy. And for Washington democracy and oil are identical, as well as human rights in oil monarchies. “Black gold” always outweighs other considerations.
Thus, normal life in Libya is still far away. Will yesterday’s rebels be able to ensure public safety, prevent looting and revenge killings? They still have to establish law and order in big cities and, most importantly, bring the country to adopt a new constitution. The death of Gaddafi simply stopped the bloodshed, but people possess too many weapons. And let us not forget that Islamic terrorists represented by “Muslim Brothers” can quickly lay their hands on it, if they haven’t done so yet. Assistance of NATO was necessary to crack down on the colonel, but relying on it in everyday life shall not work. One doesn’t have to look far for examples: Kosovo, Iraq, Afghanistan. And now Libya. But we must pay tribute to the deceased: he held out for 8 months, and it is rather a long period. And who is next? Syrian President Bashar al-Assad?