November 29, 2011 - 20:17 AMT
Tehran keeps Ankara at a distance, implying that Turkey is only the conductor of U.S. policy in the region, no matter how often Erdogan speaks of “independence”.
The irrepressible desire of the Turkish Prime Minister to play a major role in the region eventually led to very unpleasant declarations from Iran and Syria addressed to Ankara. Like Iran, Syria also quite clearly stated the possibility of a military strike against Turkey. The senior commander of the Iranian Revolutionary Guard said the Islamic Republic will target NATO’s missile defense installations in Turkey, should the U.S. and Israel decide to attack Iran’s facilities.
According to media reports, Gen. Amir Ali Hajizadeh, the head of the Guards’ aerospace division, said the warning is part of a new defense strategy to counter what he described as an increase in threats from the U.S. and Israel. It was clear that Turkey would take the rap for the U.S. and Israel, especially after she agreed to install NATO missile defense systems on her territory. Iran’s warning proved once again that Turkey does not enjoy the influence she keeps declaring of. The notorious policy of “zero problem” has, in fact, turned into a trouble for Turkey herself and suffers a complete failure, which Ankara could never expect. The author of this policy, Foreign Minister Ahmet Davutoglu, obviously hurried in his conclusion about Turkey’s potency to dictate terms to the Greater Middle East. The “Arab Spring” brought Turkey nothing but frustration in trying to bend the revolutions in her favor. The evidence of it is the almost universal victory of the Islamists, who are obviously much more radical than the Justice and Development Party (AKP). As for Iran, despite the “brotherly relations” and the just about abolition of visa regime, Tehran keeps Ankara at a distance, implying that Turkey is only the conductor of U.S. policy in the region, no matter how often Erdogan speaks of “independence”.
Meanwhile, Syria too has already announced its claims against Turkey. Press TV, Iran's television network broadcasting in English round-the-clock, with reference to Turkish sources stated that Syria has turned its Russian-made SCUD missiles towards Turkey. The missiles have been deployed in Syria's Kamisili and Ayn Diwar regions, close to the borders of Turkey and Iraq. It comes as Turkey is stepping up its rhetoric against the Syrian government. Reports have also emerged suggesting Turkey is harboring Syrian armed opposition groups. But not long ago Erdogan had publicly declared his love for Bashar al-Assad and almost meant to establish a small European Union in the Middle East. The plan failed. Nor could it succeed – too different are the goals, especially of such troubled countries as Syria, Lebanon, Iraq, and, why not, Turkey. The only thing these countries have in common is the Kurdish threat and the establishment of independent Kurdistan. Well, and also the common enemy – Israel. But the Jewish state is only enemy №2 for Iran, and Tehran has already made a mantra of the words “Zionist conspiracy” and “Zionists”, whose purpose of life is the destruction of Iran... Here, Iran could not help declaring that “If the Zionists dare to attack Iran's military facilities, they will receive 150 000 missiles in return,” Iranian Defense Minister Ahmad Wahidi was reported as saying.
However, it must be emphasized that the situation in the region is noticeably getting out of the hands of the rebels themselves, and neither Turkey nor Iran is able to improve the situation. Iran prudently keeps from interfering in the internal affairs of Libya, Tunisia and Egypt, which is not true about Turkey. In return, Ankara receives smashed embassies and missions, which exemplifies the hatred of Arabs towards the Turks. Turkey’s support for the League of Arab States (LAS) in its stance about Syria will do no good to Ankara. And in the end, Assad may launch a couple of SCUDs in the direction of Turkey, which would mean that the war in the region enters an active phase. It would be a war with no winners. Or rather, there would be winners on the other side of the ocean and perhaps also beyond the Great Caucasus Range. Here it is almost impossible to achieve Arabic or Muslim unity – too different are the tribes and their interests.