January 23, 2007 - 16:43 AMT
Hrant Dink's assassination according to a number of experts, can seriously influence on public atmosphere in Turkey, as well as strengthen the tension in the country before coming presidential elections in May of 2007. The specialist in Turkic philology Ruben Safrastyan, the head of Oriental Studies Institute of the RA NAS (National Academy of Sciences) comments on possible consequences of the murder.
The murderer has been detained and will be prosecuted. But is everything clear in Hrant Dink's assassination?
Yes, the murderer is detained and will be prosecuted. I'd like to underline several moments: according to the reports of Turkish Media, Ogun Samast is a member of radical organization "Universal Order", which is a part of mass movement of Turkish 'ideologists' also known as 'Grey Wolves'. They have separated from the mother group and pay more attention to Islam. The organization has already committed several terror acts in Trabzon: a murder of a catholic priest, a blast in "Macdonald's". It is a part of such organizations, which have ties with pan-Turkism parties of "Great Unity", though its leader Muhsin Yazıcıoğlu, by all means keeps himself away from it. The peculiarity of pan-Turkism parties in Turkey is that they have branchy net of youth organizations in the whole country and the members after corresponding ideological and military trainings join the organization. Alongside, investigators, as far as I know, exclude any version of participation by any extremist group to this crime.
According to the reports of Turkish Media and opinions of Western experts obviously there is a very difficult political situation in Turkey now. What do you think are serious changes possible in Turkey?
Currently a strained situation has formed in Turkey: the relation between Islamists and "Kemalists has worsened. The first side represents the ruling "Justice and Development" party with a number of political and religion organizations, which cast doubt on such a secular model of state created by Kemal Atatürk. The other side consists of Kemalists, which is being supported by large political parties and higher and medium bureaucracy that defend secular state. Lately a linkage is being noticed between Kemalist circles and higher army commanders, which considers itself as a guaranty for secular state. On this background actively is being discussed army's possibility to categorically interfere the political processes aiming at preventing the further erosion of secular state model. I think in the current situation US's opportunities to have influence on events in Turkey increases, since they traditionally enjoy great authority in the army.
Once you mentioned about "Deep State"
Yes, the notion of "State within the state", the leadership of which consists of a group of people who are members of political, military and business circles of the country. Names of those men are unknown, but they have big possibilities to make decisions and means to fulfill them. Those people joins the aim to keep the bases of the Kemalist republic untouched, the foundation of which besides the principle of separation between the state and religion, also makes state ideology of Turkish superpower nationalism. Turkish researchers do not exclude that the "Deep State" in a certain way manipulates the movement of 'Grey Wolves'. "Deep State" phenomenon for Turkey is not new, the tradition comes still from periods of Young Turks. "The Ottoman Empire from 1908 till 1918 was actually ruled by the Central Committee of Young Turk's party, and the names of the members of the party were kept in secret. The whole above mentioned leads us to a thought that Hrant Dink's assassination we should view in the number of such crimes, which will have influence not only on the public atmosphere in Turkey, but also it will be used by different political movements for their own goals," he underscored.