Communist Party of Armenia claims to get 15-17% of votes during the parliamentary elections due on May 6, the party’s first secretary Ruben Tovmasyan said.
The Communist Party has its offices in 45 communities of Armenia, which are “ready for action” to take part in the election campaign, he told a press conference in Yerevan.
Tovmasyan reminded of Communist Party’s success in Soviet Armenia, in particular, about the social security the population enjoyed during the epoch, saying his party is joining the election race with “Communists’ victory is Armenia’s victory” slogan.
For his part, leader of Progressive Communist Party Vazgen Safaryan emphasized that “Armenia’s Communist forces have joined efforts for the first time over the past 13 years”.