April 6, 2012 - 11:41 AMT
Referring to sources in Armenia's Special Investigative Service, Haykakan Zhamanak daily says the large weapon lot discovered in February by police may be linked to the arrest of Vanik Manukyan, deputy commander of Armenian police tro
According to the paper, the armament seized from ARF Dashnaktsutyun's member Arshavir Karapetyan was stolen from police troops, and this is the reason Manukyan was arrested on March 3, 4 days after the cache was found.
Rumors say the recent theft from the house of Hrant Margaryan, representative of ARFD Bureau, was unofficial search in fact.