April 9, 2012 - 17:27 AMT
Opposition Heritage and Free Democrats parties launched their election campaign by an event organized in Armenia Marriott Hotel in Republic Square in Yerevan downtown.
“Today we launch our election campaign. We start at Republic Square, and will end up at Freedom Square, with our campaign and out victory,” Free Democrats leader Khachatur Kokobelyan said at the event opening. Following this, he gave the floor to leader of Heritage party Raffi Hovannisian who presented the members of Heritage's proportional list for the upcoming parliamentary elections.
“This event marks the path to a new Armenia, citizen rights, sovereign Armenia and national interests,” Heritage leader declared. He said they are going to “give the power back to people, for the first and last time”.
Hovannisian further added that their party will not only gain the majority in the next parliament, but also take part in forming the executive, judicial and presidential power. “Those who are doubtful now will believe in this in 30 days,” he emphasized.
Following the hotel event, participants marched from the Republic Square to the Freedom Square.
On the threshold of elections, Heritage merged with Free Democrats opposition party, the representatives of which were included in the Heritage candidates list. The list is topped by the leader of Heritage party Raffi Hovannisian, Free Democrats party head Khachatur Kokobelyan and MP Zaruhi Postanjyan (Heritage).