April 16, 2012 - 14:05 AMT
The State Environmental Inspection of the Armenian Ministry of Nature Protection issued 11 decisions on April 10-14 for a total of AMD 780000 administrative fine and calculated environmental damage worth AMD 415.45 thous.
In particular, two people were charged with AMD 75000 and AMD 234000 ecological damage due to illegal tree cutting in Armenia’s Tavush and Syunik provinces. 4 people in Lori province caused environmental damage of AMD 106.45 thous.
Hunting violations were revealed in Armenian province of Aragatotsn totaling AMD 3000000 ecological damage.