April 17, 2012 - 21:12 AMT
On April 17, library of the Russian-Armenian (Slavonic) University hosted opening of a UN corner, which will ensure students’ access to literature on activity of UN Armenia Office and UN values.
The event was held in the framework of cooperation program between UN and the Slavonic University. The agreement stipulates organization of Model UN conference, events aimed at raising students’ awareness on UN activity.
Opening of the UN corner was held in the framework of events marking both the 20th anniversary of Armenia’s membership in the UN and 20th anniversary of establishment of UN Armenia Office.