April 26, 2012 - 17:48 AMT
In response to the victory parade Stepanakert is due to host on May 9, Azerbaijan wants to prove its ability to control the situation at the contact line, Armenian military expert said.
David Jamalyan characterized Azeri shelling at contact line with NKR defense army and on border with Armenia as demonstration of power, necessary for domestic propaganda.
“Maintenance of tension and reinforcement of the “enemy image” is the product of propaganda by Azerbaijani authorities aimed at retaining dictatorship in the country,” the expert said.
On May 9, Artsakh will celebrate three holidays - Victory Day of Great Patriotic War, 20th anniversary of Shoushi’s liberation and formation of NKR defense army.