April 27, 2012 - 22:08 AMT
Azerbaijan, having gained full confidence of its impunity has long stopped pretending to work towards peaceful settlement of Karabakh issue, openly ignoring the urges of international mediators.
Over the last few days, Azeri army has repeatedly violated ceasefire at the border with Armenia as well as the line of contact with Karabakh forces. The “neighbors” haven’t restricted themselves to opening fire at military positions. On April 24, Azeris opened fire at ambulance car on the line of contact. On April 25, Azeri army has been shelling a school and a kindergarten in Doveg village, Armenia’s Tavush province. On April 27, VAZ 2107 car belonging to an Armenian serviceman was shelled on the road to the village of Aygepar in Tavush. The attack left 3 servicemen dead.
Immediately after the incident, Armenian Defense Ministry informed Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk on the deaths of 3 servicemen in Armenia’s border region. As was revealed later, Azeri saboteurs entered the territory of Armenia, trespassing the border, and opened fire at the servicemen.
Following the attacks, President Sargsyan stated that Armenia will retaliate for Azeri actions; the country won’t allow the adversary to use electoral fuss in Armenia to gain its own ends.
OSCE Minsk Group co-chairs gave a prompt response to the attacks. However, their reaction was traditionally restricted to a statement with general formulations of non-acceptability of ceasefire violation and urges for peacefully negotiated settlement of the conflict.
However, as proved in practice, the more diplomatic are the statements issued, the more aggressive and insolent Baku grows, openly ignoring the urges of OSCE MG co-chairs.
Isn’t it time to pass from words to deeds? Could the superpowers, for just a moment, forget about petrodollars Baku is using to buy its impunity? Isn’t it time to stop turning a blind eye to Azeri outrage? It has to be done, sooner or later. To all appearances, Armenia will have to be the one to do it, just like it did 20 years ago.