May 4, 2012 - 22:05 AMT
Emergency Situations Ministry delivered updated info on the injuries toll in Republic Square blast, with 139 burn victims reported.
According to info provided, 30 people were taken to Yerevan’s Radiotherapy Center, 20 to Heratsi hospital, 20 to Ambulance Service hospital, 20 to Nairi medical center, 20 to Armenia medical center, 9 to Clinical Hospital No 1, 7 to Muratsan medical center. 2 kids were taken to Surb Astvatsatsin maternity hospital.
As PanARMENIAN.Net reporter was informed earlier, the burn victims are out of danger.
The blast, caused by the explosion of helium balloons, occurred during the concert organized on the sidelines of Republican Party of Armenia electoral campaign.