May 7, 2012 - 13:01 AMT
Parliamentary elections in Armenia were transparent and open because relevant bodies did not have to conceal anything, ICES Polish observer Mateusz Piskorski said in Yerevan.
In this regard, the expert cited the example of video cameras located at the polling stations.
Speaking at a press conference on May 7 after the vote, he also highlighted the activity of citizens who came to cast their ballots, “which also testifies to democracy in the country”.
For his part, Israeli observer Baruch Ben Neria added that “parliamentary elections in Armenia were very successful”. He also mentioned high turnout saying about 60% of citizens have already voted by 5pm at polling stations they attended.
International Center of Election Systems (ICES) observing mission includes 20 independent experts from 8 EU states, U.S. and Israel. Headquarters of ICES mission is in Congress Hotel in Italian str. in Yerevan.