May 12, 2012 - 13:27 AMT
Armenians won in Artsakh war due to persistent struggle and large human toll, first commander of Nagorno Karabakh self-defense forces Arkadi Karapetyan said at a recent meeting with the youth.
''We took the first step, and God favored us,'' Karapetyan emphasized adding that the Armenian nation always emerged as winner in wars; another thing is that diplomats reduced our victories to nought.
Touching upon different stories on Artsakh war, he said different myths on Russian-assisted victory were spread over the past years.
“I assure you they [Russians] did not supply us with armaments, they just sold them to us. I remember buying 3 infantry fighting vehicles and paying 240.000 roubles for them,” Karabakh-open.info quotes Karapetyan as saying.