Armenian delegation headed by Agriculture Minister Sergo Karapetyan will visit Israel on May 16-19 by invitation of Israeli Minister of Agriculture and Rural Development Orit Noked.
According to the Armenian ministry’s press service, the visit agenda will comprise development prospects of Armenian-Israeli cooperation and bilateral issues. Also, cooperation agreement will be signed between governments of Armenia and Israel.
Armenian delegates will visit agricultural food companies and take part in the 18th international agricultural Agritech expo due in Tel-Aviv on May 15-17.
The expo will feature a ministerial round table to be attended by Armenian Minister as well. Karapetyan will also meet with the local Armenian community.