May 18, 2012 - 20:49 AMT
The Chairman of NKR Public Council on Foreign Policy and Security welcomed the Rhode Island House resolution calling on the U.S. President and Congress to recognize the independence of the Nagorno Karabakh Republic.
In a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter Masis Mailyan hailed the work of America’s Armenian organizations in making the resolution possible and urged them to continue efforts for international recognition of NKR.
As NKR official reminded, on April 20, 2010, NKR Public Council on Foreign Policy urged Diaspora’s Armenian organizations to initiate a campaign on international recognition of Nagorno Karabakh. “We believe, that the recognition of Artsakh, even by the countries’ regional bodies or local governments will encourage NKR people, further boosting their morale,” the Council said in its statement.
The Rhode Island House passed a resolution calling on the U.S. President and Congress to recognize the independence of the Nagorno Karabakh Republic.
The resolution also encouraged the republic’s “continued efforts to develop as a free and independent nation,” and praised Artsakh’s “constructive involvement with the international community and its efforts to reach a lasting solution to the existing regional problems.”
“I thank the Rhode Island House for passing this resolution in support of Karabakh’s aspirations for freedom, and hope that the legislature’s commitment to our shared values of human rights and justice will set an example for other legislatures in the U.S. and beyond,” said Robert Avetisyan, the permanent representative of NKR to the U.S. and Canada.
The resolution was voted on the House floor in the presence of Avetisyan, whom House speaker Gordon Fox (D) warmly welcomed in his introductory remarks. Fox also welcomed a delegation from the local Armenian community accompanying Avetisyan: Chairman of the Armenian Cultural Association of R.I. Hagop Donoyan, youth advisor to the AYF of R.I. Levon Attarian, member of the board of trustees of the Sts. Vartanantz Church Stephen Elmasian, and member of the ARF Eastern U.S. Central Committee Ani Haroian.
Dozens of local Armenian-Americans filled the gallery of the House during the session. Almost concurrently, on Capitol Hill, Congressmen James Langevin (D-R.I.) and Congressman David Cicilline (D-R.I.) made statements on the House floor in support of the people of NKR. Senators Sheldon Whitehouse (D-R.I.) and Jack Reed (D-R.I.), in turn, issued statements.
“It is more important than ever that the United States maintain a principled stand for peace in this region, show that democracy can be born from conflict, and support Nagorno Karabakh,” said Langevin. “It is my sincerest hope that Nagorno Karabakh’s right to self-determination can be affirmed without further loss of life.”