May 25, 2012 - 16:18 AMT
Summarizing the outcomes of 2011, Caucasus Institute director said that the past year was not remarkable for outstanding foreign policy events in Armenia.
“Armenian authorities came on terms with the opposition during the past year. Both the possibility of holding of an opposition rally at Liberty Square and the launch of a political dialogue between the authorities and representatives of the Armenian National Congress (ANC) opposition bloc proves that,” Alexander Iskandaryan said.
The expert further called attention to the resignations before the elections, those of Yerevan Mayor, heads of the President’s Office, National Assembly speaker and police chief.
“This again proves that the internal political struggle is ongoing within the ruling Republican Party of Armenia (RPA) itself, rather than between Prosperous Armenia and RPA,” Mr. Iskandaryan said.