June 4, 2012 - 22:24 AMT
During her meeting with journalists in Yerevan, U.S. Secretary of State said she’s glad to be in Armenia again and hailed the warm welcome she was given.
As Hillary Clinton said, “today, we’re looking back on the way we passed and assess what can be done in future.”
In her speech, the Secretary of State dwelled on U.S.-Armenia cooperation, U.S. assistance in Karabakh conflict settlement and normalization of Yerevan-Ankara ties.
She also stressed U.S. interest to reforms in Armenia, specifically in tax and customs sectors.
“I believe in Armenia’s bright future,” she said.
Foreign Minister Edward Nalbandian, in turn, noted that Clinton’s previous visit of concurred with U.S. Independence Day and this one, with the 20th anniversary of diplomatic ties between the two countries.
As Nalbandian noted, 20 years ago, then Secretary of State James Baker stressed Armenia and U.S. support of democracy as a unifying factor.