June 15, 2012 - 12:35 AMT
Sociometer sociological center chair believes 27% of voters will support current Artsakh leader Baku Sahakyan at Nagorno Karabakh presidential race, while 3% will vote for the main contender Vitaly Balasanyan.
As Aharon Adibekyan told a news conference in Yerevan, voter turnout at 75% is expected at Artsakh presidential election. According to Adibekyan, 73% of those polled confirmed they’ll cast ballot.
As the expert stressed, 87% of NKR population is highly satisfied with current leader’s activity; those polled believe “he’s done everything one could expect from a president, and even more.”