July 11, 2012 - 12:55 AMT
On July 11, in accordance with the agreement previously achieved with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission held scheduled monitoring of the Karabakh and Azerbaijani armed forces' contact-line in the Askeran direction.
During the monitoring the OSCE MG Co-chairs Igor Popov (Russia), Robert Bradtke (U.S.), Jacques Faure (France) and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzey Kasprzyk, who arrived on a working visit in the region, crossed the contact-line in the section previously cleared of mines.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring group comprised Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Irjie Aberle (Czech Republic).
On the opposite side, the monitoring was conducted by Field Assistants of the OSCE Chairman-in-Office Personal Representative Hristo Hristov (Bulgary) and William Prior (Great Britain).
From the Karabakh party, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR MFA press service reported.