November 30, 2004 - 22:46 AMT
AZERI "RASKOLNIKOV" DOES NOT HAVE SPECIAL DIGRESSIONS, "NOT TAKING INTO ACCOUNT INTELLECTUAL DEVELOPMENT OF PRISONER AT BAR"
November 30 a press conference of Nazeli Vardanian, the representative of the interests of Armenian officer G. Margarian, violently killed this February, was held in Yerevan. It should be reminded that G. Margarian was hacked by Azeri officer R. Safarov in the course of English language courses, organized by the NATO. The trial is adjourned until February 8, 2005, N. Vardanian reported. She said that the witnesses on the case stated there were no squabbles between Gurgen Margarian and Ramil Safarov within the period of study. The medical expert examination detected that Ramil Safarov is compos mentis, he has no special digressions, not taking into account that the intellectual development of the prisoner at bar is at the level of secondary education. The Azeri party is per se trying to use the "technology" of S. Teilerian's trial, held in Berlin in the 20-s. S. Teilerian had killed former Minister of Internal Affairs of Turkey - Talat, one of the organizers of the Armenian Genocide. The Berlin court at the time discharged Teilerian, who was guided not only by the revenge, but also the death penalty verdict, pronounced by the Turkish court in 1919. Azeri representatives, who know Teilerian's history very well, try to propose a version of the murder "for the sake of an idea." However, their attempts to prove that R. Safarov was guided by revenge feeling and hurt self-esteem have not resulted in anything so far. Thus, the Azeri party did not succeed in proving the version that while taking courses in Budapest the Armenian officers wiped feet on the Azeri flag and spread a cassette where "rape of Azeri women is shot" (the newest version, which did not appear until lately). The arrangement of an Indian cinema on the motives of hurt self-esteem did not yet succeed either. Our Azeri friends have much to learn yet.