September 11, 2012 - 19:20 AMT
A newly-appointed South African ambassador Stanley Chupu Matabata visited Armenia’s Chamber of Commerce and Industry to familiarize himself with the country’s legal and economic sectors.
As the envoy noted, despite growing trade and economic ties between the two countries, there’s still a major potential for their development.
In this context, Chamber of Commerce and Industry CEO Araik Vardanyan suggested organizing business forums and exhibits in Armenia and South Africa, with cooperation sectors specified as diamond processing, wine-making, tourism.