September 17, 2012 - 17:02 AMT
On September 18, Russian Defense Minister Anatoliy Serdyukov will arrive in Armenia to attend Interaction – 2012 CSTO Collective Rapid Reaction Force (CRRF) military exercise.
Interaction – 2012 CSTO CRRF military drills were launched Sept. 15 at Marshal Baghramyan firing ground in Armenia.
As Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan stated at the opening ceremony, the exercise is held in line with CSTO combat training plan for 2012.
The drills aim to form an addition to CSTO’s Collective Rapid Reaction Forces currently listing 20000 people.