Global marketing directors from the world’s largest companies will be speaking at the Marketing Kingdom Georgia, Georgia’s first ever global marketing event, taking place from November 12 – 13 in the capital of Georgia, Tbilisi.
Yahoo!, Trip Advisor, Oracle, PepsiCo and Novartis are only some of the big global brands presenting at this exclusive event.
“We are very excited to be hosting the event in Tbilisi this November. The Marketing Kingdom is one of Europe’s largest marketing events and only this year alone more than 2000 delegates have attended the event in Croatia and Serbia. For Georgia we have prepared a very interactive program to help delegates understand the latest trends in today’s global marketing world”, says Rozetta Pizevska, Project Director of the Marketing Kingdom Georgia.
The Marketing Kingdom Georgia includes presentations on social media presented by PepsiCo, the effects of membership presented by American Express, digital communications presented by Philips and content consumption presented by Yahoo! The event also feature a one day interactive workshop led by Dan Healy, Europe’s most prominent expert on digital marketing whose work with Emirates Airlines, Ikea and Virgin has changed the global marketing world.
Mads Holmen from GO VIRAL - the number one viral video company in the world is also speaking at the event. “I am very excited to be visiting Georgia this November. I have already spoken at two of the Marketing Kingdom events and I am confident that the event in Georgia is going to be another great success. This time I will be speaking on the topic of talking with generation social, where I will examine generation social - their attitudes and behavior - and discuss ways forward for an industry and craft that it is fundamentally changing as the next generation opt out of traditional advertising channels,” says Holmen.