September 19, 2012 - 12:47 AMT
On September 19, in accordance with the previously achieved agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic, the OSCE Mission held scheduled monitoring of the contact line between NKR and Azerbaijani armed forces in the direction of Hadrout.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria) and William Prior (Great Britain).
On the opposite side, the monitoring group comprised Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Jiri Aberle (Czech Republic) and Coordinator of the office of OSCE PRCiO Peter Kee (UK).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No ceasefire violation was fixed.
From the Karabakh party, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, reported the NKR MFA press service