September 19, 2012 - 16:20 AMT
18 Azerbaijanis and Turkish organizations staged protest outside Armenian embassy in Paris, with the action having brought together only 150 people, mainly from Germany and the Netherlands.
Banned from going out into the road, the demonstrators held the action along the building, Paris-based journalist Jean Eckian reported.
The action was held on the eve of Armenian organizations' protest in front of Azerbaijani embassy in Paris.
Armenian protesters called on the French government to press Aliyev to immediately incarcerate Ramil Safarov, the axe-murderer who killed Armenian soldier Gurgen Margaryan in 2004 during a NATO Partnership for Peace mission in Budapest.
Safarov, who was tried and found guilty, was serving a life sentence in Budapest before Hungary agreed to extradite him to Baku on August 31. Upon setting foot in Azerbaijan, Safarov was pardoned and promoted to the rank of major in the Azeri Army.