September 26, 2012 - 21:56 AMT
The decree states that the Special Communication and Information Security State Agency was created on the basis of the Security Department of Special Communication and Information of the Special State Protection Service.
The agency aims to ensure the protection of information processes, to protect the stability and security of information resources of state authorities, to prevent risks in this field, analysis and warning, to coordinate the activities of state and non-state institutions and users of the infrastructure, as well as to assess and manage risk cyber security, to ensure national preparedness and awareness.
According to the decree, a center of coordination structure of electronic security is created under the Ministry of Communications and Information Technology Center to coordinate information structures in cyber security, information on existing and potential electronic dangers at the country level, in the fields of public education and private sector cyber security, according to apa.az.
It’s noteworthy that after extradition and pardon of Azerbaijani murderer Ramil Safarov, Armenian hackers repeatedly targeted websites of Azeri ministries and information agencies.