September 27, 2012 - 14:39 AMT
According to Finance Minister Vache Gabrielyan, consolidated budget revenues were set at AMD 1, 59 trillion, with the expenditures and deficit to total AMD 1, 183 trillion and 124 bn respectively.
At the same time, communities’ budget revenue will total AMD 97,5 bn, with the expenditures and deficit set up at AMD 101,7 bn and 4,2 bn respectively.
12-month inflation rate will be established at 4 +_ 1,5%; deficit and economic growth will be set at 2,6% and 6%. According to 2012 results the economic growth will amount to 7%.